Uwaga na pułapki w podatku u źródła
Doradca podatkowy i autor bloga taxoteka.pl przedstawia wybrane problemy dotyczące podatku u źródła.
Poniżej zostały omówione rozbieżności w orzecznictwie, niuanse w przepisach i obowiązki, o których podatnicy często zapominają, rozliczając podatek u źródła.
Pozytywne wyroki sądów nie oznaczają, że organy zmieniają zdanie
Spółka z o.o. zamówiła usługę doradczą od zagranicznego podmiotu. Przy wypłacie wynagrodzenia będziemy chyba musieli pobrać podatek u źródła. Czy obowiązek pobrania podatku zależy od tego, gdzie zostanie wykonana ta usługa?
Podatek u źródła pobierany jest od pewnej grupy przychodów wskazanych w ustawach o podatkach dochodowych (m.in. z odsetek, dywidend, praw autorskich, z tytułu korzystania z urządzenia przemysłowego, a także z określonych świadczeń niematerialnych, np. z usług doradczych, reklamowych, prawnych, badania rynku). Podatek się pobiera, pod warunkiem że przychody osiągane są przez zagranicznych podatników na terytorium Polski. To, kiedy przychód powstaje w Polsce, jest kwestią sporną, szczególnie w odniesieniu do przychodów ze świadczenia usług. W rozstrzygnięciach sądów administracyjnych dominuje pogląd, w myśl którego przychód ze świadczenia usług powstaje w Polsce, jeżeli tutaj wykonywane są czynności, które są jego czynnikiem sprawczym, kiedy efekt usługi będzie wykorzystany w Polsce. Taki pogląd zaprezentował przykładowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta