Korekta VAT także przy odwrotnym obciążeniu
Obowiązek skorygowania podatku przez nabywcę wynika z braku zapłaty i nie zależy od skorzystania z ulgi na złe długi przez sprzedawcę. Dlatego kupujący musi skorygować daninę, nawet gdy nie została wykazana na fakturze.
W art. 89b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. nałożono na nabywcę towarów lub usług obowiązek korekty podatku naliczonego w przypadku nieuregulowania faktury w ciągu 150 dni od terminu zapłaty. Przepis ten różnicuje jednak sytuację podatników w zależności od tego, w jakiego rodzaju transakcjach biorą oni udział. W niektórych przypadkach nabywca uniknie obowiązku korekty.
Jest przepis i są wątpliwości
Warto zwrócić uwagę na dwa istotne warunki, o których mówi art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Otóż korekta podatku naliczonego jest obowiązkowa, gdy faktura:
- dokumentuje dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju i
- dotyczy odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury.
Pojawia się zatem pytanie, czy przez dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju należy rozumieć jedynie krajową dostawę i świadczenie usług, czy też każdą transakcję, dla której miejsce świadczenia znajduje się na terytorium kraju, a więc także wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju lub import usług.
Powstaje również inne pytanie – co w sytuacji, gdy faktura nie zawiera wykazanej kwoty podatku, ponieważ transakcja jest rozliczana na zasadzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta