Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usług budowlanych
Przez wykonanie usługi należy rozumieć zakończenie robót budowlanych. Strony mogą w umowach różnie określać czas, kiedy to nastąpi, ale nie mają prawa modyfikować momentu powstania obowiązku podatkowego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 5 lutego 2015 r. (I SA/Sz 1223/14).
Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie VAT. We wniosku wskazała, że zawarła z miastem umowę na realizację zadania inwestycyjnego. W umowie określono, że spółka zrealizuje zadanie w terminie dwóch lat, przy czym w trakcie jego realizacji nie będzie wystawiać faktur VAT ani nie otrzyma wynagrodzenia. Faktura VAT zostanie wystawiona dopiero po zakończeniu budowy i po odebraniu w protokole odbioru końcowego całej inwestycji. Istotą sporu był moment powstania obowiązku podatkowego, z którym związane jest pojęcie „wykonanie usługi". Zdaniem spółki, skoro w umowie określono moment wykonania usługi, a tym momentem będzie sporządzenie protokołu odbioru końcowego robót, to dopiero wówczas można stwierdzić wykonanie usługi.
Izba Skarbowa w Bydgoszczy uznała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta