Likwidowana spółka rozlicza się ze wspólnikami i z fiskusem
Zakończenie działalności przez firmę wiąże się z podziałem jej majątku między udziałowców bądź akcjonariuszy. Otrzymane przez nich pieniądze lub rzeczy są przychodem z udziału w zyskach osób prawnych obciążonym 19-proc. ryczałtem.
Joanna Litwińska
Likwidacja spółki kapitałowej wiąże się ze spieniężeniem jej majątku. Ma to swoje konsekwencje podatkowe. Podział majątku między wspólników (akcjonariuszy) wywołuje u nich określone skutki podatkowe, gdyż otrzymają oni z tego tytułu środki pieniężne lub rzeczowe składniki majątku likwidowanej spółki. Likwidacja spółek osobowych przebiega według ściśle określonych zasad wynikających z przepisów kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).
Aż do wykreślenia z rejestru
Likwidacja spółki ma na celu zakończenie jej rozliczeń finansowych i doprowadzenie do utraty przez nią bytu prawnego poprzez wykreślenie jej z rejestru. Jednak do tego czasu spółka w likwidacji może prowadzić dotychczasową działalność, a w związku z tym ponosić koszty. Mogą to być wydatki związane z wynajmem powierzchni biurowej, wydatki związane z procesem likwidacji, jak np. koszty odpraw wypłacanych zwalnianym pracownikom, wynagrodzenia likwidatorów, koszty ogłoszeń prasowych wzywających kontrahentów do zgłoszenia roszczeń, koszty weryfikacji bilansów, opłaty notarialne i sądowe, sporządzanie bilansu likwidacyjnego czy przekazywanie dokumentów do archiwów. Poniesione wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki na zasadach ogólnych określonych w art. 15 ustawy o CIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta