Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziczyzna na zdrowie, a tłuszcz gęsi jako afrodyzjak

30 marca 2015 | Mięso i wyroby mięsne
źródło: materiały prasowe

rozmowa | Dominik Konecki, dietetyk, ekspert w dziedzinie żywienia człowieka z CM Enel-Med.

rozmowa | Dominik Konecki, dietetyk, ekspert w dziedzinie żywienia człowieka z CM Enel-Med.

Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera żelazo, cynk, witaminy. Ile mięsa powinien zjadać zdrowy człowiek?

Dominik Konecki: Mięso zawiera niezbędne aminokwasy egzogenne, tzn. takie, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są potrzebne do budowy tkanek. Jest lepiej przyswajalne niż białko roślinne. Jest także dobrym źródłem żelaza, cynku oraz witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B1, B 2, niacyny (wit. PP), witaminy B12. Ilość białka w mięsie waha się od 15 do 20 proc., najwięcej białka jest w mięsie chudym. Różne gatunki mięsa dostarczają różnych ilości poszczególnych witamin i składników mineralnych. Najwyższe ilości witaminy B1 występują w mięsie wieprzowym, witaminy B2 – w cielęcinie, witaminy PP – w piersi z kurczaka, natomiast witaminy B12 – w udźcu z indyka, ale również w wołowinie. Najwięcej żelaza znajdziemy w mięsie wołowym i cielęcym, najbogatsze w cynk zaś jest mięso cielęce, wołowe i wieprzowe. Zaleca się zjadanie 2–3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10103

Wydanie: 10103

Spis treści
Zamów abonament