Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała rata usypia czujność

30 marca 2015 | Nieruchomości | Grażyna Błaszczak
autor zdjęcia: paweł gałka
źródło: Rzeczpospolita
Jaki wpływ na ratę kredytu Mają stopy rynkowe
źródło: Rzeczpospolita
Jaki wpływ na ratę kredytu Mają stopy rynkowe
Andrzej Jakubiak
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Andrzej Jakubiak

Najniższy w historii WIBOR może stać się kłopotliwy dla banków i ich klientów. KNF każe ostrzegać złotówkowiczów przed ryzykiem.

– Zwróciliśmy się do banków z przypomnieniem o konieczności rzetelnego informowania klientów o ryzyku związanym z możliwym wzrostem oprocentowania kredytu. Zgodnie ze stanowiskiem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego banki powinny – przed zawarciem umowy – prezentować klientom symulacje obsługi kredytu dla stopy referencyjnej na poziomie 3, 5,10 i 15 proc. – powiedział „Rz" Maciej Krzysztoszek z Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Jednym spadło...

– Obniżki stóp procentowych w Polsce rozpoczęły się w 2012 r., kiedy to w listopadzie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dokonała pierwszego cięcia o 25 punktów bazowych, do poziomu 4,5 proc. Przez ponad dwa lata RPP obniżyła stopy jeszcze dziewięciokrotnie, a od 3 marca tego roku podstawowa stopa wynosi 1,5 proc. Jest to historyczne minimum i zgodnie z zapowiedziami na dalsze obniżki raczej nie możemy liczyć – przypomina Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi.

Dodaje, że z punktu widzenia kredytobiorców istotniejsza jest stopa WIBOR, gdyż to od niej (zwykle od stawki trzymiesięcznej) zależy oprocentowanie kredytów. Zmiany tej stopy następują z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem, dyskontując wcześniej oczekiwane decyzje RPP. Swoje ostatnie maksimum WIBOR 3M zanotował 11 lipca 2012 r., osiągając poziom 5,14 proc. Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10103

Wydanie: 10103

Spis treści
Zamów abonament