Rok szkolny dzieci zaczną z rodzicami
Od małżonka swojego podwładnego szef nie uzyska deklaracji, czy bierze on wolne dni na opiekę nad potomstwem. Tym bardziej takiego potwierdzenia nie dostanie z kadr zatrudniającej go firmy.
Dla pracowników będących rodzicami czy osobami wychowującymi dzieci początek roku szkolnego oznacza dodatkowe obowiązki i często wymaga skorzystania ze szczególnych przywilejów. Podwładny może wziąć wtedy płatne dwa dni wolne. Tyle przysługuje mu na cały rok kalendarzowy. Kodeks pracy przewiduje to uprawnienie dla pracownika wychowującego przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Ilość wolnego nie zależy od wymiaru etatu (>patrz ramka), stażu pracy, a nawet od liczby dni przepracowanych w danym roku. Nie wiąże się też z liczbą dzieci.
Uwaga na PESEL
Zwolnienie na opiekę można wykorzystać najpóźniej do końca dnia, w którym syn czy córka kończą 14 lat, a nie do ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 14. rok życia (art. 188 k.p.). Jeżeli świadczy się pracę na dwóch etatach (nawet po połówce wymiaru), na każdym z nich istnieje prawo do dwóch dni na opiekę. Trzeba je odróżnić od zwolnienia, podczas którego pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy (art. 189 k.p.).
Niewykorzystany dzień czy dwa dni opieki na potomstwo nie przechodzą na następny rok czy lata. Nie przysługuje też ekwiwalent za niezrealizowanie tych uprawnień. Informację o liczbie wybranych dni opieki w roku kalendarzowym, w którym ustał etat, szef...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta