Niektóre papiery tylko do wglądu i skserowania
W aktach osobowych pracownika zakład nie może przechowywać oryginału odpisu skróconego aktu urodzenia jego dziecka.
Sąd stwierdzi, czy to likwidacja
Czy dopuszczalne jest zwolnienie ciężarnej pracownicy w związku z likwidacją zakładu, którym jest biuro rachunkowe?
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia z winy kobiety i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na to.
Na podstawie jednak art. 177 § 4 k.p. rozwiązanie przez szefa umowy za wypowiedzeniem w okresie ciąży może nastąpić w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Przyczyny ekonomiczne zakładu takie jak: redukcja etatów lub likwidacja stanowiska nie są tożsame z likwidacją pracodawcy, a tym bardziej z jego upadłością. Biorąc to pod uwagę, likwidacja zakładu pracodawcy przekreśla ochronę kobiety w ciąży przed rozwiązaniem umowy za wypowiedzeniem.
Prawo pracy nie definiuje jednak pojęcia likwidacji pracodawcy, które jest nieostre i różnorodnie interpretowane w praktyce. Stąd było ono przedmiotem wykładni wielu orzeczeń Sądu Najwyższego. W ich świetle najczęściej likwidacja zakładu w rozumieniu prawa pracy następuje wtedy, gdy dochodzi do całkowitego faktycznego unieruchomienia jednostki organizacyjnej będącej pracodawcą.
Biuro rachunkowe z pytania raczej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta