Szybkostrzelny Tarnów ładuje magazynki
Małopolska zbrojownia w ciągu kilku lat w imponującym stylu wspięła się do czołówki polskiej zbrojeniówki.
Zbigniew Lentowicz
Dziś to producent precyzyjnej broni strzeleckiej, karabinów maszynowych i zautomatyzowanych stanowisk ogniowych instalowanych na pokładach śmigłowców i pojazdów.
Najnowsze przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko–rakietowe Pilica to symbol technologicznego postępu Zakładów Mechanicznych – mówi Andrzej Kiński. Ekspert militarny z satysfakcją obserwuje, jak tarnowska firma się zmienia i nabiera rozpędu po latach trudnej restrukturyzacji i całej epoce powielania produkcji tej samej licencyjnej broni, konstruowanej jeszcze w ZSRR.
W halach tarnowskiej fabryki wymieniono obrabiarki, zainstalowano nowe linie technologiczne. Firma korzysta na modernizacji sił zbrojnych RP – inwestycjom sprzyjają zamówienia sił zbrojnych na sprawdzoną broń i wojskowe wyposażenie, takie m.in. jak kontenerowe strzelnice, które zrewolucjonizowały szkolenie żołnierzy. W niespokojnych czasach rośnie eksport, w tym roku może mieć wartość nawet kilkudziesięciu milionów złotych.
Zaczynali od kolejowych warsztatów
Historycy pamiętają, że tradycje małopolskiej firmy rodziły się przed wiekiem – niemal dokładnie sto lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta