Jakie świadczenia dla urzędnika
Urzędnikowi przeniesionemu do innej miejscowości, odległej o co najmniej 30 km, trzeba udostępnić mieszkanie. Ma także prawo do jednorazowej wypłaty w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, zwrotu kosztów przejazdu i dodatkowego urlopu.
W art. 62 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) przewidziano, że jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny może w każdym czasie przenieść urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. Urzędnik zachowuje wówczas prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od przysługującego na nowym stanowisku, przez trzy miesiące następujące po miesiącu, w którym został przeniesiony na nowe stanowisko. Wysokość dodatku służby cywilnej pozostaje bez zmiany. W sytuacji, gdy przeniesienie do innej miejscowości miałoby dotyczyć kobiety w ciąży lub osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do 15 lat, potrzebna jest zgoda podwładnego. Nie można przenieść urzędnika do innej miejscowości, gdy stoją temu na przeszkodzie jego szczególnie ważne względy osobiste lub rodzinne. Przeniesienia do innej miejscowości znacznie oddalonej od dotychczasowego miejsca pracy urzędnika bez jego pisemnej zgody można dokonać nie częściej niż raz na dwa lata.
Do innego urzędu
W myśl art. 63 u.s.c. dopuszczalne jest także przeniesienie urzędnika do innego urzędu w tej samej lub innej miejscowości. Taką decyzję podejmuje już nie dyrektor generalny urzędu, ale Szef Służby Cywilnej. Jeżeli przemawia za tym interes służby cywilnej, może on przenieść urzędnika do innego urzędu w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta