Zamówienie w trybie z wolnej ręki
Prawo zamówień publicznych wprowadza możliwość udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki dla zwycięzcy konkursu. W takim wypadku przesłanki zawarcia umowy powinny być interpretowane restrykcyjnie.
Piotr Olkowski
Ustawa – Prawo zamówień publicznych (PZP) wprowadza dla zamawiających wiele wymogów, które muszą być spełnione w celu udzielenia zamówienia. Niejednokrotnie, aby przyspieszyć procedurę zakupową lub ją uprościć, zamawiający podejmują decyzję o udzieleniu zamówienia w trybie z wolnej ręki. Ten sposób udzielenia zamówienia, w porównaniu z innymi trybami przewidzianymi w PZP, jest w wielu aspektach zdecydowanie bardziej korzystny dla zamawiających. Podkreślenia wymaga jednak, że udzielenie zamówienia z wolnej ręki jest wyjątkiem od ogólnej reguły udzielania zamówień w trybach konkurencyjnych (np. przetarg nieograniczony lub ograniczony) i przesłanki jego zastosowania powinny być interpretowane ściśle.
Tryb zamówienia z wolnej ręki może być zastosowany między innymi po przeprowadzeniu konkursu, w którym nagrodą jest zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki skierowane do autora wybranej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta