Jedna ustawa zamiast kilku ekstra
surowce | Specustawy dla budowy części przesyłowych linii energetycznych, gazoportu w Świnoujściu i gazociągów nie rozwiązują problemu długich procedur.
Agnieszka Łakoma
Uczestnicy debaty „Bezpieczeństwo energetyczne – uwarunkowania realizacji inwestycji infrastrukturalnych", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej", uznali, że konieczne jest możliwie szybkie rozwiązanie systemowe w postaci odrębnej ustawy, która regulować będzie główne kwestie proceduralne związane zwłaszcza z przygotowaniem inwestycji.
Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński przyznał, że inwestycje mające znaczenie dla bezpieczeństwa państwa – a takimi są dostawy energii, gazu, ropy, paliw – nie powinny być realizowane na podstawie incydentalnych rozwiązań, jakimi są specustawy. – Musieliśmy przyjąć dla gazoportu i ostatnio dla głównych sieci przesyłowych specustawy, by mogły być wykonane na czas, zwłaszcza ze względu na unijne dofinansowanie. Ale to specyficzna sytuacja, a potrzebne jest rozwiązanie systemowe – dodał.
Na potrzeby budowy terminalu LNG w Świnoujściu i głównych sieci gazociągowych przyjęto ustawę w 2009 r., a usprawnienie inwestycji w elektroenergetyce – realizacji linii przesyłowych najwyższych napięć w kraju i transgranicznych z Litwą i Niemcami – ma zapewnić ustawa przyjęta ponad miesiąc temu. Ale przedstawiciele spółek Gaz-System i PSE, odpowiedzialnych za te projekty, mówili, że to niewielka część planowanych inwestycji.
– Ustawa obejmuje tylko 23 projekty, a w planach na pięć lat mamy realizację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta