Konsorcjum BMS ma gotowe rozwiązania dla armii
Rozmowa | Zdzisław Wiater, dyrektor w pionie administracji publicznej, Asseco Poland.
Będą spektakularne kontrakty podczas tegorocznego MSPO?
Zdzisław Wiater: Tak sądzę. Zresztą przedstawiciele MON dementowali informację, jakoby BMS miał być pozyskiwany od zagranicznego podmiotu. BMS to bowiem istotny element systemu obrony narodowej, dlatego jego dostawą i rozwojem powinny się zająć rodzime przedsiębiorstwa, oczywiście pod odpowiednim nadzorem państwa. Poza tym Polska od lat ma w tym temacie liczące się osiągnięcia. Ponadto BMS to nie tylko projekt na potrzeby polskich sił zbrojnych, ale również równoległe budowanie odpowiedniej pozycji eksportowej i wsparcia dla rodzimego przemysłu obronnego. Program modernizacyjny polskiej armii może ożywić ten sektor i pomóc zbudować kompetencje niezbędne do późniejszego wyjścia krajowych firm obronnych za granicę.
Asseco zostało liderem konsorcjum, które stanęło do przetargu na dostarczenie zaawansowanego technologicznie BMS. Dlaczego zdecydowaliście się wejść w całkowicie nowy dla spółki segment rynku?
Marka Asseco jest głównie rozpoznawana z rynku energetycznego i bankowo-ubezpieczeniowego, ale nasz zespół tematami wojskowymi zajmuje się już od 2002 r., a od 2003 r. Asseco realizowało już również projekty natowskie.
Jakie?
Jednym z pierwszych i większych naszych przedsięwzięć tego typu był projekt na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta