Kto decyduje o umieszczeniu w placówce
O skierowaniu do domu opieki społecznej decyduje organ gminy. Koszty utrzymania w takim domu o zasięgu gminnym określa wójt, a o zasięgu powiatowym – starosta.
Rafał Langda
Do obowiązkowych zadań własnych gminy należy kierowanie do domu pomocy społecznej i ponoszenie w określonych okolicznościach odpłatności za pobyt w nim mieszkańca gminy. W takim domu może być umieszczona osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, i której nie można zapewnić innego niezbędnego wsparcia.
Miejsce pobytu
Osobę potrzebującą opieki kieruje się do domu pomocy społecznej, zlokalizowanego jak najbliżej jej miejsca zamieszkania. Ale może być to też inny dom, jeśli zgadza się na to osoba tam kierowana lub jej ustawowy przedstawiciel np. członek rodziny. Dom opieki najbliżej miejsca zamieszkania można również zmienić na inny, gdy czas oczekiwania przekracza trzy miesiące.
Do domu pomocy społecznej kieruje się na podstawie:
- pisemnego wniosku osoby zainteresowanej taki rozwiązaniem,
- rodzinnego wywiadu środowiskowego.
W przypadku, gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub już po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy muszą zawiadomić o tym właściwy sąd. Gdy osoba ta nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, o braku zgody na pobyt w domu pomocy społecznej trzeba zawiadomić prokuratora....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta