Sprzedaż mleka prosto od krowy nie jest działalnością gospodarczą
Zyski ze zbycia dóbr w stanie nieprzetworzonym z hodowli we własnym gospodarstwie rolnym nie wymagają ewidencjonowania w podatkowej księdze. Preferencja ta nie dotyczy jednak działów specjalnych produkcji rolnej.
Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne sprzedaje produkty rolne pochodzące z jego gospodarstwa rolnego. Rolnik nie prowadzi działów specjalnych produkcji rolnej. Czy sprzedaż tych produktów oznacza, że rolnik uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i powinien prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej (>patrz ramka na str. >F3), z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (art. 2 ust. 3 ustawy o PIT). Działów specjalnych produkcji rolnej nie stanowią uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o PIT (zob. art. 2 ust. 3a ustawy o PIT). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rolnik nie prowadzi działów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta