Brak sprzeciwu blokuje dalsze ruchy
Pracownik nie zakwestionuje skutecznie faktów dotyczących zdarzenia stanowiącego podstawę ukarania i jego oceny jako uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia, jeżeli wcześniej nie odwołał się od sankcji porządkowej.
Ukarałem pracownika naganą za naruszenie dyscypliny pracy, m.in. za to, że wielokrotnie opuszczał miejsce pracy, od którego podwładny się nie odwołał (nie złożył sprzeciwu), po czym wypowiedziałem mu umowę. Pracownik odwołał się od wymówienia do sądu, wskazując, że nie mógł zostać zwolniony z tych samych przyczyn, za które nałożono na niego naganę. Czy ma rację? Czy ma znaczenie to, że nie odwołał się wcześniej od kary? – pyta czytelnik.
Jak stanowi art. 108 § 1 kodeksu pracy, za to, że pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania w niej nieobecności, pracodawca może stosować karę upomnienia lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta