Cały indeks w portfelu. Tylko który?
Decydując się na ETF, nie ograniczaj się do rynku polskiego
Jan Morbiato
Od kwietnia WIG20, indeks największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, stracił prawie 20 proc. Dla porównania sWIG80, czyli wskaźnik grupujący najmniejsze przedsiębiorstwa, spadł o niecałe 7 proc. Przyczyny słabości WIG20 można długo wymieniać: perspektywa dodatkowego opodatkowania banków i pomocy frankowiczom (w indeksie jest aż pięć instytucji udzielających kredytów), problemy kopalni (Bogdanka) i w konsekwencji mających je ratować spółek energetycznych (Enea, PGE, Tauron), spadające ceny miedzi (KGHM) itd.
Taniej niż w TFI
Tymczasem wśród analityków coraz częściej można usłyszeć, że w sprzedawaniu akcji spółek z WIG20 inwestorzy zapędzili się za daleko.
– Wydaje się, że znaczna część negatywnych zjawisk oddziałujących na warszawskie blue chips została już zdyskontowana przez rynek i w końcówce roku zasadne byłoby oczekiwanie co najmniej stabilizacji głównego indeksu warszawskiej giełdy. Sprzyja temu solidne tempo wzrostu gospodarczego i utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe – mówi Piotr Święcik, członek zarządu Opera TFI....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta