Przedwyborczy wyścig zbrojeń
przemysł | Modernizacja armii przebiega zgodnie z planem – twierdzi rząd. MON będzie negocjował kontrakty zbrojeniowe w czasie kampanii i po wyborach.
zbigniew lentowicz
W środę wystartowały negocjacje offsetowe związane z wartym 13,35 mld zł zamówieniem na wielozadaniowe śmigłowce. Pełną parą, niezależnie od wyborczego kalendarza, przygotowywane są kolejne inwestycje modernizujące armię – informuje MON.
Decyzja o wyborze caracali produkowanych przez Airbus Helicopters w największym obecnie zbrojeniowym przetargu wojskowym kontestowana jest przez opozycję. – Nie rozumiem postępowania polityków Prawa i Sprawiedliwości wspierających tylko PZL Mielec i PZL Świdnik, firmy należące do zagranicznych koncernów, które wypadły z gry, bo nie spełniły warunków konkursowych, a zwalczających Airbusa, lotniczego giganta zapowiadającego w Polsce inwestycje – mówi Czesław Mroczek, wiceszef MON odpowiedzialny za modernizację Sił Zbrojnych.
Offset śmigłowcowy to ostatni już wielki program kompensacyjny, za który odpowiada minister gospodarki. W publicznych wypowiedziach szef tego resortu wicepremier Janusz Piechociński podkreśla, że polscy negocjatorzy nie będą przyspieszać przemysłowych uzgodnień, by zdążyć przed wyborami i podpisać offsetową umowę jeszcze przed 25 października.
Bojowe drony na starcie
Armia przyspieszy zakupy bojowych dronów. Na prośbę Polskiej Grupy Zbrojeniowej termin zgłaszania ofert na dostawy uzbrojonych bezpilotowców, zamawianych w ramach programu Gryf...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta