Kierownik prac ma dbać o bezpieczeństwo każdej nadzorowanej osoby
To, że pracownicy byli świadomi zagrożenia wynikającego ze zleconych prac, nie wyłącza odpowiedzialności karnej za naruszenie zasad BHP pracodawcy i innych zobowiązanych.
Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z 31 marca 2015 r. (XVII Ka 176/15).
W kwietniu 2012 r. pracownikom zakładu centralnego ogrzewania i gazowego zlecono jako podwykonawcom spółdzielni wykonanie i montaż podłączeń kominów spalinowych i parowych do pieca obrotowego Miwe, podłączenie rurociągu gazowego tego pieca i wymianę w nim kolan w rurociągu olejowym (zbiorniku wykonawczym). Podczas tych prac doszło do wybuchu naprawianej instalacji. W wyniku wypadku jeden z pracowników zmarł, a drugi został poważnie poparzony na powierzchni 30 proc. ciała, co spowodowało istotne jego zeszpecenie. Do zdarzenia przyczyniło się zachowanie zmarłego, który rozpoczął prace spawalnicze, choć rurociąg i zbiornik nie zostały oczyszczone z oleju opałowego.
To ustalenia prokuratury. Skierowała ona akt oskarżenia przeciwko pracodawcy, a także zatrudnionej w tej spółdzielni osobie zlecającej te prace, czyli kierownikowi działu techniczno-administracyjnego.
Sąd rejonowy wyrokiem z 12 listopada 2014 r. uznał oskarżonego pracodawcę za winnego przestępstwa z art. 155 i art. 156...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta