Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O co chodzi z pułapką średniego dochodu?

01 października 2015 | Ekonomia
Jakub Zowczak
źródło: materiały prasowe
Jakub Zowczak

Dotychczasowe motory wzrostu polskiej gospodarki zaczynają się wyczerpywać. Czy grozi nam pułapka średniego dochodu? Choć opinie są podzielone, to koncepcja doskonale nadaje się do stymulowania debaty o reformach potrzebnych gospodarce.

Jakub Zowczak

Gdy w czasie debaty telewizyjnej prezydent Andrzej Duda mówił o wyrwaniu Polski z pułapki średniego dochodu, uważni obserwatorzy sceny politycznej mogli zauważyć pewien dysonans. Niecały rok wcześniej minister finansów Mateusz Szczurek zapytany o zagrożenie pułapką stwierdził, że Polska od kilku lat przekracza próg wysokiego dochodu ustalony przez Bank Światowy, dlatego z pułapki średniego dochodu wyszliśmy, nawet nie zauważając, że ona istnieje. Choć ekonomiści i politycy coraz chętniej odwołują się do koncepcji pułapki, to debatę na jej temat utrudnia brak jednoznacznej definicji pojęcia.

Niskie płace zamiast innowacyjności

Wspomniane przez ministra Szczurka progi dochodowe Banku Światowego konstruowane są wyłącznie na bazie PNB per capita i nie uwzględniają kluczowych czynników dla uniknięcia pułapki, takich jak konkurencyjność gospodarki, innowacje czy kapitał społeczny. Co więcej, według definicji pułapki przedstawionej przez ekonomistów Banku Światowego, która za kryterium przyjmuje długotrwałe utknięcie kraju poniżej poziomu 45 proc. PKB per capita względem Stanów Zjednoczonych, Polska już teraz znalazła się w pułapce średniego dochodu.

Według badań projektu „Młodzi reformują Polskę" nasz kraj znalazł się w pułapce według dwóch z dziewięciu najczęściej przytaczanych definicji. Czy zatem wyzwania stojące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10258

Wydanie: 10258

Spis treści
Zamów abonament