Dzień rozstania czasem się odsunie
Do wydłużenia okresu wypowiedzenia, które zostało nieprawidłowo określone, dojdzie automatycznie, a pracownikowi za ten dodatkowy czas należy się wynagrodzenie.
Staż do końca umowy
Pracownik otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony, które upływa z końcem października. W tym też dniu mijają trzy lata od chwili zatrudnienia tej osoby. Czy okres wypowiedzenia powinien w tym przypadku wynosić miesiąc, czy trzy miesiące?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (a od 22 lutego 2016 r. również umowy na czas określony) zależy od okresu zatrudnienia u pracodawcy i wynosi:
- dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- miesiąc przy zatrudnieniu trwającym co najmniej sześć miesięcy,
- trzy miesiące, gdy zatrudniano go co najmniej trzy lata.
Przy ustalaniu zakładowego stażu w celu określenia długości okresu wypowiedzenia bierzemy pod uwagę także okres wypowiedzenia tej umowy. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 1979 r. (I PZP 33/78). Staż zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia, trwa do końca rozwiązania umowy, a nie do dnia jego rozpoczęcia (wyrok SN z 6 lipca 2011 r. II PK 12/11).
Umowa o pracę z zastosowaniem miesięcznego okresu zatrudnienia rozwiązałaby się z upływem ostatniego dnia zatrudnienia (w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta