Region stawia na sektor owocowo-warzywny i usługi uzdrowisk
eksport | Świętokrzyskie może pochwalić się firmami, które eksportując, stały się światowymi liderami swych branż. Ale przedsiębiorcy i władze regionu już celują w nowe rynki zbytu.
Artur osiecki
– Samorząd województwa świętokrzyskiego z dużą troską podchodzi do wszystkich działań, które mają charakter progospodarczy, a w sposób specjalny staramy się traktować przedsiębiorstwa, które chcą nie tylko kierować swą produkcję na rynek wewnętrzny, ale i wyjść na zewnątrz – mówił Kazimierz Kotowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, podczas gali wręczenia nagród w konkursie Regionalne Orły Eksportu organizowanego przez „Rzeczpospolitą".
– Nie rozgraniczamy eksportu produktów przemysłowych i produktów rolno-spożywczych. Eksport traktujemy jako całość. Gospodarka przede wszystkim – dodał Kotowski.
Kierunki eksportu
Jak dziś wygląda handel zagraniczny w Świętokrzyskiem? Jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode, główne kierunki eksportu z regionu to: Niemcy (29 proc.), Ukraina (16 proc.) i Francja (11 proc.), a następnie Rosja i Czechy (po 10 proc.).
42 proc. całkowitej wymiany handlowej przedsiębiorców z województwa generuje handel, zarówno detaliczny, jak i hurtowy. 23-proc. udział ma przemysł produkcyjny, w tym głównie wyrobów metalowych, maszyn i urządzeń, jak też wszelkich artykułów spożywczych i płodów rolnych, ale sama produkcja artykułów spożywczych to tylko 7 proc. – Maszyny i urządzenia nie zaskakują,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta