Zmiana decyzji możliwa tylko przez kilka dni
Termin na uchylenie się od skutków prawnych wadliwie złożonego oświadczenia, np. o rozwiązaniu umowy, nie obowiązuje, gdy pracownik był wtedy w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji. Ale sądy są bardzo powściągliwe przy ocenie, czy wystąpiła taka sytuacja.
Pracownik może się uchylić od skutków prawnych porozumienia podpisanego w sprawie rozwiązania umowy, jeżeli działał np. pod wpływem błędu. Podobnie jest w przypadku, gdy złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Podstawą jest powołanie się na wady złożonego oświadczenia woli, które regulują przepisy kodeksu cywilnego (dokładnie dział IV).
Istotne jest przy tym, że instytucje cywilnoprawne mogą być przenoszone na stosunki pracy jedynie odpowiednio (art. 300 k.p.). W praktyce oznacza to ich wcześniejszą odpowiednią modyfikację uwzględniającą charakter prawa pracy – wprost albo w ogóle.
Takiej modyfikacji art. 88 § 2 k.c. dokonał Sąd Najwyższy, stwierdzając, że w przypadku prawa pracy wskazany w k.c. roczny termin do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli ulega skróceniu do siedmiu dni. Stanowisko SN, zaprezentowane m.in. w wyroku z 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01) czy z 25 lutego 2009 r. (II PK 164/08), należy uznać za słuszne. Jednym z założeń prawa pracy jest bowiem pewność istnienia stosunku pracy.
Ważna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta