Przedsiębiorca może obniżyć stawki amortyzacyjne nawet do zera
Zmniejszenie kosztów rozliczanych w kol. 13 księgi przez odpisy amortyzacyjne przyniesie później korzyści w postaci wyższych kosztów rozliczanych w kol. 8, gdzie ujmuje się m.in. przychód z odpłatnego zbycia składników majątku.
Ograniczenie ustawowym limitem jedynie górnej granicy wysokości odpisów amortyzacyjnych potwierdziła w interpretacji z 20 sierpnia 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach (IBPB-1-1/4511-228/15/ZK).
Sprawa dotyczyła wspólnika spółki komandytowej, która korzystając z dofinansowania Unii Europejskiej, kupowała środki trwałe (jeszcze jako spółka jawna, później przekształcona w komandytową, która przejęła jej prawa i obowiązki). Spółka rozważała obniżenie stawek amortyzacyjnych dla niektórych lub wszystkich środków trwałych, w tym częściowo sfinansowanych ze środków unijnych.
Wspólnik nie wykluczył, że po obniżeniu stawki amortyzacyjne będą bliskie zeru. Jego zdaniem obniżenie stawki będzie skutkowało ujęciem obniżonych odpisów amortyzacyjnych w jego rozliczeniu podatkowym do celów PIT, proporcjonalnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta