Fiskus każdą sprawę musi oceniać indywidualnie
Sama obecność stolików, zastawy wielokrotnego użytku, ogrzewania i oświetlenia nie wystarcza do przyjęcia, że konsumpcja na miejscu jest zasadniczym celem zawartej transakcji.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 29 lipca 2015 r. (I SA/Gd 884/15).
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi punkt sprzedaży gotowych posiłków. Szczegółowo opisał wygląd i wyposażenie lokalu. Wskazał, że klient podchodzi do lady, wybiera produkty w postaci przykładowego zestawu lub sam komponuje skład dania i dostępne dodatki, np. surówki/warzywa lub kaszę/ryż/ziemniaki. Soki, koktajle i desery przechowywane są w witrynce z bezpośrednim dostępem dla klienta. Produkty są podawane na zastawie ceramicznej, sztućce są wyłożone na ladzie obok kasy. Każdy klient bierze je sam. Produkty przygotowywane są wcześniej, przed złożeniem zamówienia, i nakładane przez pracowników. Możliwe jest wydanie jedzenia na wynos.
Spółka zapytała, czy sprzedaż produktów w opisanych warunkach może traktować jako dostawę towarów opodatkowaną 5-proc. stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. nr 28, 30 i 31 załącznika nr 10 do tej ustawy, czy jako świadczenie usług gastronomicznych.
Sama uważała, że sprzedaż powinna być traktowana dla celów VAT jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu stawką 5 proc. Czynności o charakterze usługowym, jakie pojawiają się przy tej dostawie, są tylko elementami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta