Podpisany weksel na nic się zda
Pracodawcom nie wolno stosować weksli przy odpowiedzialności materialnej pracowników. Zabraniają tego regulacje kodeksu pracy i orzecznictwo sądowe.
Mimo dość ugruntowanego obecnie kierunku orzecznictwa Sądu Najwyższego nadal wielu pracodawców stosuje weksle pracownicze jako jeden z instrumentów przymusu dyscyplinującego podwładnych >patrz ramka. Wciąż zdarzają się np. weksle zabezpieczające roszczenia pracodawcy nieświadomego stanu prawnego, które mogłyby powstać, gdyby pracownik odszedł z firmy. To tzw. weksle gwarancyjne, będące swego rodzaju lojalką, które pracownicy podpisują, bojąc się, że nie dostaną pracy bądź że stracą etat.
Tymczasem stosowanie takich zabezpieczeń jest absolutnie niedopuszczalne i tutaj orzecznictwo Sądu Najwyższego jest spójne od lat 90. ubiegłego wieku.
Bardziej popularne są jednak weksle przy odpowiedzialności materialnej (za szkody), a szczególnie gdy pracownika obciąża się za mienie powierzone. W takich sytuacjach pracodawcy najczęściej podsuwają etatowcowi do podpisania dokument in blanco. Czy jest to jednak legalne?
Jak się zmieniało
Zagadnienie dopuszczalności stosowania weksla w stosunkach pracowniczych przez lata było sporne w orzecznictwie i doktrynie. Przepisy kodeksu pracy teoretycznie nie wyłączają możliwości zabezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta