Za późno na negatywną ocenę kwalifikacji
Osoba, z którą pracodawca rozstał się podczas zwolnień grupowych, ma pierwszeństwo w powrocie do firmy, jeśli ponownie zwiększa ona kadrę w tej samej grupie zawodowej. Szef nie uniknie tego, powołując się na niskie umiejętności czy niewielką przydatność w pracy.
Osoba zwolniona podczas grupowej redukcji etatu może dochodzić odszkodowania od pracodawcy, który ponownie jej nie zatrudnił, mimo że przyjmował do pracy inne osoby. Obowiązek jej ponownego zatrudnienia przewiduje art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192). Dotyczy on firm zatrudniających w czasie dokonywania grupowego zwolnienia co najmniej 20 pracowników.
15-miesięczny nakaz
Przepis ten mówi, że jeśli pracodawca ponownie zwiększa zatrudnienie w tej samej grupie zawodowej, której dotknęły zwolnienia grupowe, powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał umowę w ramach tego zwolnienia, jeżeli ta osoba zgłosiła zamiar podjęcia u niego zatrudnienia w ciągu roku od rozstania. Taki obowiązek ciąży na pracodawcy przez 15 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy.
Odszkodowanie za odmowę
Jeśli pracodawca nieprawnie odmawia przyjęcia byłego pracownika, może on dochodzić tego przed sądem albo domagać się odszkodowania. Taka odmowa uzasadnia bowiem odpowiedzialność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta