Świadczenie otrzymane po zakończeniu współpracy ze spółką to przychody z działalności
Skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki zależą od tego, co otrzyma on jako spłatę swojego udziału.
Wspólnik chcący zakończyć prowadzenie interesów w ramach spółki osobowej może wypowiedzieć umowę spółki lub zbyć swój udział. Zakończenie takiej współpracy nie jest obojętne podatkowo, szczególnie na gruncie podatku dochodowego. Należy pamiętać, że podatnikiem nie jest sama spółka, lecz jej wspólnik. Stąd w zależności od tego, czy jest nim osoba fizyczna czy prawna, zastosowanie znajdą albo przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych. W niniejszym artykule skoncentrujemy się na wspólniku będącym osobą fizyczną.
Wystąpienie ze spółki, wypowiedzenie umowy
W kontekście rozliczeń z występującym wspólnikiem w kodeksie spółek handlowych nie funkcjonuje pojęcie zwrotu wkładu czy też wypłaty zysku. Kodeks wskazuje, że rozliczenie następuje poprzez wypłatę wartości udziału w pieniądzu. Jednak pomimo że przepisy k.s.h. nie przewidują takiej sytuacji, to wspólnicy mogą podjąć uchwałę, że zamiast świadczenia pieniężnego występujący wspólnik otrzyma np. składnik majątku spółki (środek trwały, wyposażenie, przedmiot wniesiony aportem). Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że występującemu wspólnikowi przysługuje pewne świadczenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta