Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezgoda na bliźnięta

18 listopada 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe

W efekcie zabiegu in vitro kobieta urodziła bliźniaki. Jej mąż zgodził się jednak tylko na jedno dziecko i chciał się ojcostwa zrzec. Spór dotarł do Sądu Najwyższego.

Najwyższa instancja, podobnie jak sąd rejonowy i apelacyjny, odrzuciła żądanie mężczyzny. Musi pozostać ojcem dwojga dzieci.

Para małżeńska chciała mieć dziecko i zdecydowała się na zabieg in vitro za granicą, w Rydze. W procedurze zarówno komórki jajowe, jak i nasienie miały pochodzić z donacji. Ani zatem matka, ani ojciec nie byliby genetycznymi rodzicami.

W czasie pierwszej wizyty w klinice para uzgodniła z lekarzem, że w macicy kobiety zostanie umieszczony tylko jeden zarodek. Próba się jednak nie powiodła.

Mężczyzna sprzeciwiał się wykorzystaniu więcej niż jednego zarodka ze względu na ryzyko ciąży mnogiej. Obawiał się o zdrowie kobiety, utrzymywał też, że więcej dzieci niesie ze sobą „narażanie się na więcej pracy". W czasie drugiej wizyty w macicy przyszłej matki umieszczono dwa zarodki, podobnie jak przy trzeciej próbie. Kobieta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10298

Wydanie: 10298

Spis treści
Zamów abonament