Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrodziejstwo, ale nie dla wierzycieli

18 listopada 2015 | Rzecz o prawie | Aleksander Tobolewski
źródło: materiały prasowe

Z zaskoczeniem przeczytałem zmiany w kodeksie cywilnym dotyczące przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Idea niewątpliwie dobra, tylko nic mi nie pasuje.

Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobiorca windykacyjny lub wykonawca testamentu mogą sporządzić „zgodnie z posiadaną wiedzą" wykaz inwentarza. Można go składać w sądzie albo przed notariuszem według ustalonego wzoru.

Przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych (także długi spadkowe i ich wysokość) ujawnia się według stanu i cen z chwili otwarcia spadku. Ustawodawca nic nie mówi o sankcjach za niewłaściwą wycenę. Żąda tylko, by w wykazie ujawniać przedmioty z należytą starannością. A kto ma ustalić ich wartość? Zainteresowany.

I już widzę takie wpisy:

- mieszkanie w starym budownictwie do remontu 200 tys. zł zamiast: mieszkanie w starym budownictwie w centrum Warszawy, 50 mkw. po 10 tys. zł. za mkw.;

- stara komoda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10298

Wydanie: 10298

Spis treści
Zamów abonament