Należności i zobowiązania do sprawdzenia
Rozrachunki z tytułu dostaw towarów i usług wykazuje się w bilansie jako pozycje krótkoterminowe, bez względu na okres spłaty.
Występowanie rozrachunków, tj. zobowiązań i należności handlowych, jest nieodłącznym oraz bardzo ważnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Powstają one w sytuacji, gdy płatności związane z transakcjami z kontrahentami zostają odroczone w czasie. Rozrachunki wpływają na płynność finansową jednostki i są istotną pozycją w księgach rachunkowych każdego podmiotu gospodarczego. Stąd niezwykle istotną kwestią jest ich prawidłowa wycena oraz prezentacja w sprawozdaniu finansowym.
Definicje...
W literaturze da się znaleźć kilka definicji należności. Można przyjąć, że należności to środki jednostki gospodarczej, które do momentu spłaty znajdują się w dyspozycji kontrahentów. Przez pojęcie należności rozumie się także uprawnienia podmiotu do otrzymania zapłaty od dłużnika za wykonane w przeszłości na jego rzecz świadczenie zarówno pieniężne, jak i rzeczowe, w kwocie i terminie określonym w umowie bądź wynikającym z przepisów prawa. W ustawie o rachunkowości (dalej: uor) nie ma dokładnej definicji należności, jednak ich istota jako składnika aktywów została zawarta w ogólnej definicji aktywów. Należności są więc kontrolowanymi przez jednostkę zasobami majątkowymi o wiarygodnie określonej wartości, powstałymi w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta