Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nakłady na policję mało efektywne

18 listopada 2015 | Ekonomia
Koszty wysokie, a efekty marne
źródło: Rzeczpospolita
Koszty wysokie, a efekty marne

Na bezpieczeństwo publiczne i obronność, w relacji do PKB, wydajemy więcej niż średnia w UE. Ale według ekspertów za dużo pieniędzy idzie w błoto.

Anna Cieślak-Wróblewska Zbigniew Lentowicz

Pod względem wartości nominalnych wydatków na szeroko pojęte bezpieczeństwo kraju nie wypadamy najlepiej na tle innych państwa UE. W sumie na wojsko, policję, prokuraturę, Straż Graniczą, służby specjalne itp. przeznaczamy ok. 11,4 mld euro. To ponad dwa razy mniej niż Hiszpania, cztery i pół razy mniej niż Niemcy i sześć razy mniej niż Wlk. Brytania – wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.

Ale w relacji do PKB wskaźnik ten wygląda zupełnie inaczej. Tu już nie odbiegamy tak mocno od państw zachodnich, a nawet niektóre wyprzedzamy. Polska na obronność przeznacza ok. 1,7 proc. PKB, podczas gdy w Niemczech to 1,1 proc., we Francji – 1,8 proc., a średnia w UE – 1,4 proc. PKB.

Podobnie jest z wydatkami na bezpieczeństwo publiczne. Polska z budżetów różnych instytucji wydaje w sumie na takie cele ok. 1,2 proc. PKB. To tyle, ile Wlk. Brytania i Włochy, a więcej niż Niemcy (0,7 proc.) oraz średnia w UE (1 proc.).

Za dużo struktur

– Bardzo ważna jest jednak efektywność tych wydatków, a z tym w Polsce nie jest najlepiej – ocenia Cezary Tatarczuk, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

– Ogromne wątpliwości budzi sposób organizacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10298

Wydanie: 10298

Spis treści
Zamów abonament