Stan rezerw i zobowiązań warunkowych trzeba zweryfikować
Bierne międzyokresowe rozliczenia kosztów oraz rezerwy i zobowiązania warunkowe sprawiają sporo problemów. Kluczem do ich prawidłowego wykazania w sprawozdaniu jest rozróżnienie i poprawne zrozumienie tych pojęć.
Katarzyna Grzeganek, Senior Associate w Rödl & Partner w Gliwicach
Rezerwy to specyficzny rodzaj zobowiązań. Odzwierciedlają one ciążący na jednostce obowiązek wykonania określonych świadczeń w przyszłości, wynikający z przeszłych zdarzeń, których wysokość można w sposób wiarygodny wycenić. Tym, co wyróżnia rezerwy na tle innych zobowiązań, jest istniejąca w momencie ich tworzenia niepewność co do terminu ich wymagalności, kwoty, a czasem również strony, która ma otrzymać świadczenie w przyszłości. W przypadku, gdy zobowiązanie uzależnione jest od wystąpienia określonych zdarzeń w przyszłości, należy traktować je jako zobowiązanie warunkowe.
Zasady ostrożności i współmierności
Tworzenie rezerw oraz dokonywanie biernych rozliczeń międzyokresowych są wyrazem realizacji podstawowych zasad rachunkowości – zasady ostrożności oraz zasady współmierności.
- Zgodnie z zasadą ostrożności w wyniku finansowym należy uwzględnić rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń dotyczących okresu sprawozdawczego, nawet gdy zostały one ujawnione po dniu bilansowym, a przed datą sporządzenia sprawozdania finansowego.
- W celu zapewnienia współmierności w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta