Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus musi wiedzieć o kradzieży dokumentów podatkowych

28 stycznia 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik
WZÓR zawiadomienia o utracie dokumentów
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR zawiadomienia o utracie dokumentów

Jeśli faktury i rachunki związane z prowadzeniem ksiąg podatkowych zostały utracone, to przedsiębiorca nie tylko powinien starać się je odtworzyć, ale przede wszystkim zawiadomić o tym urząd skarbowy.

Regina Drabik

W mojej firmie było włamanie. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji okazało się, że oprócz towaru zaginął również karton z dokumentami, które były przygotowane do zarchiwizowania. Dokumenty te dotyczą rozliczeń VAT i nie upłynął jeszcze termin przedawnienia dotyczący tego podatku. Prawdopodobnie złodzieje nie zauważyli, że zabierają dokumenty, gdyż karton z dokumentami znajdował się obok kartonów z towarem i był taki sam. Włamanie i kradzież zgłosiliśmy na policję. Czy w tej sytuacji trzeba powiadomić urząd skarbowy? – pyta czytelnik.

Kradzież dokumentów – w tym przypadku dokumentów dotyczących VAT – to zdarzenie losowe, niezależne od podatnika. Jednak zdarzenie to nie powoduje zwolnienia podatnika z obowiązków podatkowych.

Ustawowe obowiązki

Zgodnie z art. 32 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) płatnicy i inkasenci mają obowiązek przechowywać dokumenty związane z poborem lub inkasem podatków do czasu upływu terminu przedawnienia ich zobowiązań >patrz ramka.

Przedsiębiorca (a także płatnik i inkasent) jest odpowiedzialny za niewykonanie lub nienależyte wykonanie nałożonych na niego obowiązków. Jednym z nich jest posiadanie i przechowywanie dokumentacji stanowiącej podstawę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10355

Wydanie: 10355

Spis treści

Moje ubezpieczenie

Ranking szpitali

Zamów abonament