Praca raczej na zakładkę
Unijna i polska definicja pracy zmianowej nie są tożsame. W naszej nie ma mowy o zastępowalności pracowników. Jest jednak ryzyko, że rozpatrując możliwość zlecania pracy w niedzielę i święta albo skrócenia tygodniowego odpoczynku, sąd przyjmie prounijną wykładnię przepisów.
Artykuł 128 § 2 pkt 1 kodeksu pracy zawierający definicję pracy zmianowej budzi w praktyce liczne kontrowersje. Głównie z tego powodu, że znacząco różni się od definicji zawartej w art. 2 ust. 5 dyrektywy nr 2003/88/WE z 4 listopada 2003 r. w sprawie niektórych aspektów organizacji czasu pracy.
Zgodnie z unijną definicją pracą zmianową jest taka forma organizacji pracy, w której pracownicy zmieniają się na tych samych stanowiskach pracy według określonego harmonogramu, łącznie z systemem następowania po sobie.
W kodeksowej definicji zmianowości nie ma natomiast mowy o jakiejkolwiek zastępowalności. Ogranicza się ona do stwierdzenia, że pracą zmianową jest wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta