Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjazd na konferencję z procedurą VAT marża

28 stycznia 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Polska firma, która organizuje wyjazdy na zagraniczne sympozja, sprzedając klientom zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd, świadczy usługę turystyki. Jest ona opodatkowana w Polsce według stawki 23 proc.

Organizujemy wyjazd na konferencję we Francji (zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd oraz wstęp na konferencję). Naszymi klientami są zarówno osoby z Polski, jak i z zagranicy. Jak należy opodatkować taką sprzedaż podatkiem od towarów i usług? – pyta czytelniczka.

W art. 119 ustawy o VAT została określona szczególna procedura przy świadczeniu usług turystyki. Istotą tej procedury jest opodatkowanie marży (a ściślej – kwoty marży pomniejszonej o kwotę należnego podatku) zamiast obrotu podatnika (zob. art. 119 ust. 1 ustawy o VAT).

Nie ma definicji

Przepisy ustawy o VAT (ani żadne inne przepisy, w tym przepisy unijne) nie definiują, niestety, pojęcia usług turystyki. W konsekwencji przy definiowaniu tego pojęcia należy się odwołać do znaczenia słowa „turystyka". Jak wynika z internetowego słownika języka polskiego (publ. http://sjp.pwn.pl/), „turystyka" oznacza „zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania". A zatem usługami turystyki są przede wszystkim usługi organizacji takich wyjazdów. Dotyczy to nie tylko usług organizacji wyjazdów wypoczynkowych czy krajoznawczych, ale również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10355

Wydanie: 10355

Spis treści

Moje ubezpieczenie

Ranking szpitali

Zamów abonament