Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wcześniejszy powrót do zadań wyłącznie za zgodą pracodawcy

28 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Piotr Wojciechowski
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa

Rozmowa | Piotr Wojciechowski, 
adwokat, of counsel Raczkowski Paruch

Rz: Od 2016 r. przewidziane są dwa sposoby udzielania urlopu rodzicielskiego – jednorazowo w pełnym wymiarze lub w częściach. Pracownica, która chce skorzystać z tego urlopu w częściach, może zrezygnować z niego w każdym czasie za zgodą pracodawcy. Czy kobietę, która korzystała z rodzicielskiego na przełomie roku lub wnioskowała o jego kolejną część po 2 stycznia br., obowiązuje krótszy, 14-dniowy termin na złożenie wniosku w tej sprawie, zgodnie z brzmieniem uchylonego art. 1793 § 1 k.p.?

Piotr Wojciechowski: Przepisy o możliwości rezygnacji z całości lub części urlopu rodzicielskiego i powrotu do pracy w przypadku, gdy pracownica składała wniosek o udzielenie jej wszystkich trzech części urlopów rodzicielskich (tj. urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego) zostały uchylone 2 stycznia 2016 r. Pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim 2 stycznia 2016 r., która korzysta z tego urlopu w sposób ciągły – tj. złożyła poprzednio wniosek o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego – ma prawo złożyć wniosek o powrót do pracy na zasadach przewidzianych w art. 1791 k.p., tj. na nowych zasadach. W praktyce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10355

Wydanie: 10355

Spis treści

Moje ubezpieczenie

Ranking szpitali

Zamów abonament