Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ministerialna dopłata dla pielęgniarek z ZUS

28 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Marcin 
Wojewódka
dr Marcin 
Wojewódka
źródło: materiały prasowe
dr Marcin 
Wojewódka

Składki społeczne i zdrowotną trzeba opłacać od dodatku wypłaconego pielęgniarkom i położnym za czas niezdolności do pracy, zasiłków chorobowego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Tak uznał ZUS w Gdańsku 18 grudnia 2015 r. w decyzji nr 521 (DI/100000/ 43/1309/2015).

Wnioskodawca wskazał, że na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, realizując obowiązek wynikający z jego § 2 ust. 4 pkt. 2, szpital będzie wypłacał pielęgniarkom i położnym ze środków przyznanych na ten cel przez Narodowy Fundusz Zdrowia odrębny dodatek do wynagrodzenia. Będzie on wypłacany w przeliczeniu na etat niezależnie od absencji chorobowej. Dostawać go będą zarówno osoby, które przez cały miesiąc świadczyły pracę, jak i (bez pomniejszania) te, które przebywały na zwolnieniach lekarskich czy zasiłkach macierzyńskich.

W regulaminie wynagradzania nie ma postanowienia o wypłacie tego dodatku, gdyż obowiązek jego stosowania wynika z rozporządzenia. Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy zgodnie z przepisami od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10355

Wydanie: 10355

Spis treści

Moje ubezpieczenie

Ranking szpitali

Zamów abonament