Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Unia uratuje nasz CIT

28 stycznia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Pogłębianie integracji nie jest obecnie w modzie. Myślę jednak, że dla walki z agresywnym unikaniem opodatkowania uda się zrobić wyjątek – pisze 
były wiceminister finansów i minister środowiska.

Maciej H. Grabowski

Ostatnie lata, a w szczególności ostatni rok, przyniosły przełom w zakresie opodatkowania korporacji ponadnarodowych. Skutki tego przełomu jeszcze przed nami, ale ten rozpędzony pociąg zmian nie zostanie już zatrzymany. Mam na myśli przede wszystkim poważne decyzje OECD, państw G20 oraz Komisji Europejskiej o działaniach ograniczających agresywne planowanie podatkowe i unikanie opodatkowania, w tym nacisk na przejrzystość i raportowanie danych finansowych i podatkowych korporacji według kraju działalności.

Trudno powiedzieć, że te działania są zupełnie nowe czy niespodziewane. Ale w ramach programu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting, erozja podstawy opodatkowania i podział zysku) OECD przedstawił w roku 2015 końcowy raport z 15 konkretnymi działaniami. Podobnie jak i pakiet Komisji Europejskiej o przejrzystości podatkowej oraz plan działań dla efektywnego i sprawiedliwego opodatkowania, który ukazał się w lipcu ubiegłego roku.

Zaciskanie sieci

Co najmniej od 2007 roku postępuje nasilony proces mający na celu ograniczenie stosowania agresywnych metod unikania opodatkowania dochodów, tak indywidualnych, jak i korporacyjnych. Wykorzystywane są w tym procesie różne metody, od zakupów przez agencje wywiadowcze poufnych danych bankowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10355

Wydanie: 10355

Spis treści

Moje ubezpieczenie

Ranking szpitali

Zamów abonament