Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedźwiedzia przysługa Brukseli

28 stycznia 2016 | Prawo | Jakub Brzeski Przemysław Wierzbicki
Jakub Brzeski
źródło: materiały prasowe
Jakub Brzeski
Przemysław Wierzbicki
źródło: materiały prasowe
Przemysław Wierzbicki

Dzięki unijnej dyrektywie private enforcement 
to paradoksalnie pozwani zyskają kolejne możliwości przeciągania procesu w czasie 
i obrony przed roszczeniami – piszą prawnicy.

Konieczność transpozycji do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/104/UE spowoduje, że najprawdopodobniej pogorszeniu ulegnie sytuacja podmiotów, które w Polsce będą chciały dochodzić odszkodowania od uczestników kartelu. W praktyce bowiem, dzięki wspomnianej dyrektywie, to pozwani paradoksalnie zyskają kolejne możliwości przeciągania procesu w czasie i obrony przed roszczeniami.

Cel – uderzyć w kartele odszkodowaniami!

26 listopada 2014 r. PE i Rada przyjęły dyrektywę 2014/104/UE w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i UE, objęte przepisami prawa krajowego (tzw. dyrektywa private enforcement). Państwa członkowskie mają do 27 grudnia 2016 r. dokonać transpozycji dyrektywy – aktualnie trwają prace nad dostosowaniem przepisów prawa polskiego.

Zamiarem europejskiego ustawodawcy było dokonanie harmonizacji przepisów państw członkowskich w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od podmiotów, które dopuściły się naruszenia prawa konkurencji. Jednakże celem głównym było nakłonienie państw członkowskich do wdrożenia rozwiązań zwiększających efektywność dochodzenia takich roszczeń przez podmioty poszkodowane. Założenie jest proste – jeśli za naruszenie prawa konkurencji łatwo będzie można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10355

Wydanie: 10355

Spis treści

Moje ubezpieczenie

Ranking szpitali

Zamów abonament