Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korupcji u nas ubywa

28 stycznia 2016 | Ekonomia
Dania jest najmniej skorumpowanym krajem świata
źródło: 123RF
Dania jest najmniej skorumpowanym krajem świata

Najmniej takiej patologii jest w Danii i pozostałych krajach skandynawskich. W naszym regionie Polska ustępuje już tylko Estonii.

Iwona trusewicz

Po raz 21. Transparency International (TI) opublikował coroczny ranking korupcji na świecie. Ze 168 krajów ocenionych według indeksu odczuwania korupcji (Corruptions Perceptions Index 2015) najwyżej znalazła się Dania, uzyskując 91 punktów na 100 możliwych. Na drugim miejscu jest Finlandia (90 pkt), a na trzecim Szwecja (89).

Na wizerunku tej ostatniej cieniem położył się korupcyjny skandal w Uzbekistanie, w który zamieszana jest szwedzka firma telekomunikacyjna TeliaSonera. Tym niemniej to kraje skandynawskie są najmniej opanowane przez raka korupcji. W pierwszej piątce jest jeszcze Norwegia (5. pozycja) razem z Holandią. Na 13. pozycji znalazła się Islandia.

– Fenomen krajów skandynawskich polega na tym, że tam rozwiązania, które my wprowadzamy dziś, zaczęto stosować już pod koniec XIX wieku. Wtedy pojawiły się uregulowania dotyczące dostępu do informacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10355

Wydanie: 10355

Spis treści

Moje ubezpieczenie

Ranking szpitali

Zamów abonament