Składka zdrowotna nie wyższa od zaliczki na PIT
Gdy wynagrodzenie pracownika jest niższe niż płaca minimalna, wysokość składki zdrowotnej przekracza kwotę wyliczonej zaliczki na podatek. Trzeba wówczas tę składkę odpowiednio zredukować. W konsekwencji fiskus może dostać za pracownika 0 zł.
Jeśli obliczona przez pracodawcę (płatnika) składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, to składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości zaliczki. Tak stanowi art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 581 ze zm.; dalej ustawa zdrowotna), który w praktyce bywa powodem wątpliwości płatników.
Niejasna jest dla nich sytuacja, gdy składka zdrowotna obliczona w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru jest wyższa od zaliczki na PIT, a sama składka, która podlega odliczeniu od tej zaliczki (7,75 proc. podstawy wymiaru), jest niższa od zaliczki.
Na poczet podatku
Z należną zaliczką na PIT porównuje się składkę zdrowotną pobieraną (naliczaną) ubezpieczonemu wynoszącą 9 proc. podstawy, a nie składkę odliczaną od podatku wynoszącą 7,75 proc. podstawy. Gdy składka odliczana (7,75 proc.) jest niższa od zaliczki na PIT, a składka naliczana (9 proc.) jest od tej zaliczki wyższa, składkę się obniża, a do wpłaty na rzecz urzędu skarbowego pozostaje niewielka kwota zaliczki PIT. Gdy zaś obie kwoty składek są wyższe od zaliczki na podatek, składkę naliczoną należy obniżyć, a do fiskusa nie wpłaca się ani złotówki.
Podczas analizowania tego tematu nasuwa się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta