Trzynastą pensję zaniżą nieobecności
Do końca marca pracownikom budżetówki trzeba wypłacić tzw. trzynastki za 2015 r. To 8,5 proc. sumy wynagrodzeń z minionego roku kalendarzowego.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli popularna trzynastka, przysługuje tylko pracownikom wprost wymienionym w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1144 ze zm., dalej: ustawa). I to pod warunkiem, że spełnione zostaną wymagania określone w przepisach. Trzynastka przysługuje zarówno pracownikom służby cywilnej (dotyczy to jej pracowników oraz urzędników), jak i pracownikom samorządowym.
Niekoniecznie pełny rok
Co do zasady zgodnie z ustawą prawo do dodatkowego wynagrodzenia mają osoby, które przepracowały u pracodawcy cały rok kalendarzowy. Po przepracowaniu 12 miesięcy przysługuje im trzynastka w pełnej wysokości. Ci, którzy zaczęli pracę w trakcie roku kalendarzowego, ale pracowali co najmniej sześć miesięcy, otrzymują ją w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.
Ale od tej zasady są wyjątki. Nie jest bowiem wymagane przepracowanie u pracodawcy sześciu miesięcy, jeśli nastąpiło określone przepisami zdarzenie w czasie zatrudnienia, które uprawnia do otrzymania proporcjonalnego dodatkowego wynagrodzenia rocznego, np.:
- rozwiązanie stosunku pracy w związku z:
–przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta