Zwolnienie od pracy na długo przed rozwiązaniem umowy
Od 22 lutego br. kodeks pracy usankcjonuje dotychczasową powszechną praktykę zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Za ten okres zwalniani będą mieć prawo do pensji jak za urlop.
dr Karol Kulig , Sobczyk &Współpracownicy
Na czym polega wprowadzone do kodeksu pracy i obowiązujące od 22 lutego br. zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? Czym różni się od dotychczasowej praktyki?
Z nowelizacją przepisów dotyczącą umów terminowych zostanie wprowadzony nowy art. 362 kodeksu pracy. Przewiduje on, że „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, a w okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia".
Choć dotychczas w prawie pracy nie funkcjonowała regulacja pozwalająca szefowi na autorytarne zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy, to pracodawcy powszechnie stosowali to rozwiązanie. Sąd Najwyższy zresztą to akceptował. Chodziło bowiem o to, aby ten, którego firma i tak żegna, w okresie wypowiedzenia, działając niejako w odwecie za wymówienie, nie wyrządził pracodawcy szkody (np. wizerunkowej czy marketingowej).
Wynagrodzenie urlopowe
Czy nowa regulacja zmieni coś przy zwalnianiu z obowiązku świadczenia pracy?
Co do samego zwalniania z obowiązku świadczenia pracy i jego konsekwencji, to jest pozbycia się pracownika z firmy w okresie biegnącego mu wypowiedzenia umowy o pracę, wprowadzony przepis niczego nie zmienia. Nowelizacja, niejako przy okazji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta