Praca wydłuży urlop rodzicielski
Od stycznia br. urlop rodzicielski wydłuża się, gdy podwładny łączy go z pracą. Jeśli w czasie przedłużenia urlopu nadal pracuje, zyskuje kolejne dni wolne. Ale wymiar wydłużenia urlopu liczy się w tych przypadkach według odmiennych zasad.
Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują zmiany w kodeksie pracy w uprawnieniach rodzicielskich pracowników, w tym w urlopach rodzicielskich. Wprowadziła je nowelizacja kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1268).
Nowe przepisy są znacznie korzystniejsze dla łączących urlop z wykonywaniem pracy w firmie, która udzieliła tego urlopu. Jednak nie wszyscy zyskają na tym dobrodziejstwie.
Ci, którzy korzystają z tych praw na przełomie roku, muszą je wybrać w reżimie dotychczasowych uprawnień. To oznacza, że osoba, która 2 stycznia 2016 r. była na dodatkowym urlopie macierzyńskim, może go wziąć zgodnie z dawnymi zasadami: w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Zamiast pobytu w domu może też wnioskować o łączenie zatrudnienia z opieką >patrz ramka. Jednak w takim wypadku nie wydłuży urlopu rodzicielskiego.
Na starych zasadach
Mechanizm wydłużania wymiaru dotyczy jedynie urlopów rodzicielskich łączonych z pracą i udzielanych według art. 1821e k.p. W przepisach przejściowych nie ma regulacji umożliwiających stosowanie takiego zwiększenia dla osób łączących „na starych zasadach" dodatkowy macierzyński z pracą na część etatu.
O tym, w jaki sposób obliczyć wyższą pulę, przesądza art. 1821f k.p. Osoby korzystające z dodatkowych urlopów macierzyńskich w styczniu, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta