Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podpis złożony na fakturze nie pozbawi zasiłku

12 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Przedsiębiorca, któremu ZUS odebrał zasiłek chorobowy, uznając, że w czasie zwolnienia lekarskiego nadal prowadził działalność, ma duże szanse wybronić się w sądzie, jeśli tylko podpisywał dokumenty związane z jego sytuacją formalnoprawną.

Ryszard Sadlik

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 372) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Na tej podstawie ZUS, który stwierdzi, że przedsiębiorca w okresie zwolnienia lekarskiego wykonuje czynności związane ze swoją działalnością, wydaje decyzję pozbawiającą go zasiłku chorobowego za cały okres objęty tym zwolnieniem. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca był w tym czasie faktycznie chory, czy nie. Istotne jest wyłącznie to, że pracował w czasie zwolnienia lekarskiego. Obojętny jest również dzień, w którym zostanie stwierdzone wykonywanie pracy – czy będzie to na początku okresu objętego zwolnieniem lekarskim, czy np. w ostatnim jego dniu. Utrata zasiłku chorobowego zawsze obejmie cały okres zwolnienia lekarskiego.

Czas na odpoczynek

Osoba, która prowadzi firmę i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie zajmować się sprawami związanymi z działalnością i równocześnie pobierać zasiłek chorobowy. Nie może więc np. nadal zarządzać swoim przedsiębiorstwem, nadzorować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10418

Wydanie: 10418

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament