Godziwe podatki także dla wielkich firm
Proponujemy dziś nałożenie na firmy międzynarodowe w Europie obowiązku ujawniania, gdzie uzyskują przychody i gdzie płacą podatki – piszą wiceszef Komisji Europejskiej i komisarz ds. stabilności finansowej.
Valdis Dombrovskis, Jonathan Hill
Kiedy wybuchła afera Panama Papers, sprawy fiskalne, w szczególności kwestia przejrzystości podatkowej, wtargnęły na pierwszy plan agendy politycznej na całym świecie. Przedstawiane dziś przez Komisję Europejską projekty ustawodawcze mają na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej w odniesieniu do działających w Europie międzynarodowych koncernów, by rzucić światło na złożony i nierzadko budzący podejrzenia świat podatków w skali międzynarodowej.
Sprawiedliwy system fiskalny
Nasza gospodarka, podobnie jak społeczeństwo, opiera się na zaufaniu do sprawiedliwego systemu fiskalnego. Sytuacja, w której wielkie konsorcja wykorzystują swe zasoby i infrastrukturę do drastycznego zmniejszania faktycznie płaconych podatków, budzi w społeczeństwie uzasadnione oburzenie i poczucie niesprawiedliwości.
Gdy jedni skutecznie redukują swoje podatki, tym większy ciężar spada na pozostałych. Małe przedsiębiorstwa, których nie stać na najlepszych doradców podatkowych, dzięki którym mogłyby zmniejszyć swoje zobowiązania, muszą płacić więcej. Wszystko to przez firmy, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta