Kompetencje wójta przejmuje czasowo jego zastępca
W razie przemijającej przeszkody uniemożliwiającej wójtowi wykonywanie zadań przejmuje je zastępca wójta, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę – pierwszy zastępca. Niepowołanie takiej osoby przez wójta powoduje przejęcie jego uprawnień przez osobę wyznaczoną przez prezesa Rady Ministrów.
Problem
Burmistrz powołał dwóch zastępców, ale z wydanych przez niego zarządzeń nie wynika, która z tych osób jest pierwszym, a która drugim zastępcą. Czy niewskazanie hierarchii zastępców może wpłynąć na ich uprawnienia? – pyta czytelnik
Co mówią przepisy
W art. 26a ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że wójt (burmistrz, prezydent miasta), w drodze zarządzenia, powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę, z tym zastrzeżeniem, że liczba jego zastępców nie może być większa niż: jeden – w gminach do 20 000 mieszkańców, dwóch – w gminach do 100 000 mieszkańców, trzech – w gminach do 200 000 mieszkańców, bądź czterech – w gminach powyżej 200 000 mieszkańców. W przypadku gdy określona przez wójta liczba jego zastępców jest większa niż jeden, w zarządzeniu, o którym mowa powyżej, wójt powinien wskazać imiennie pierwszego i kolejnych zastępców.
Na podstawie art. 33 ust. 4 u.s.g. wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy wójta lub sekretarzowi gminy. Z art. 39 ust. 2 u.s.g. wynika uprawnienie wójta do upoważnienia swoich zastępców lub innych pracowników urzędu gminy do wydawania decyzji w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta