Rodzic ma więcej uprawnień, ale nie zawsze ochrony
Osoby korzystającej z urlopu rodzicielskiego nie obowiązuje zakaz wykonywania w tym czasie pracy. Złożenie wniosku o urlop wychowawczy lub o obniżenie etatu może zaś nie wystarczyć do zachowania posady.
Urlop plus biznes
Czy pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą z jednoczesnym zachowaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego?
Zgodnie z art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity DzU z 2014 r., poz. 159) zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.
W doktrynie przedmiotu ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym prawa do zasiłku macierzyńskiego nie traci się w przypadku podjęcia nowego zatrudnienia w okresie urlopu macierzyńskiego. Niewykluczone jest więc także kontynuowanie działalności gospodarczej przez osobę pobierającą zasiłek macierzyński będącą przedsiębiorcą (dotyczy to także ubezpieczonego ojca dziecka w okresie pobierania zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego). Pogląd wynika z regulacji ustawowej zasiłku macierzyńskiego, która nie odsyła do przepisów dotyczących utraty prawa do zasiłku chorobowego (art. 6, 17, 31 ustawy zasiłkowej). Potwierdził to też Sąd Najwyższy w wyrokach z 9 czerwca 2009 r. (II UK 403/08) i z 11 grudnia 2009 r. (I UK 145/07).
Tutejszy organ skonsultował powyższe z wydziałem realizacji dochodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta