Odszkodowanie należne bez względu na szkodę
Pracodawca, z którym pracownik niezasadnie rozwiązał umowę bez wypowiedzenia, ma prawo do odszkodowania. Jest ono niezależne od powstania po stronie pracodawcy szkody majątkowej oraz od jej wysokości. Podwładny nie może się domagać obniżenia odszkodowania, powołując się na argument, że pracodawca nie poniósł szkody majątkowej lub że szkoda ta była niższa.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 13 stycznia 2016 r. (II PK 302/14).
Stan faktyczny
Pracownik rozwiązał z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p. Jako przyczynę wskazał ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, a konkretnie – niewypłacenie części wynagrodzenia, odmowę udzielenia urlopu wypoczynkowego oraz brak awansu. Pracodawca wniósł pozew o odszkodowanie na podstawie art. 611 k.p., wskazując na nieuzasadnione rozwiązanie umowy przez pracownika.
Rozstrzygnięcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta